Czy wiesz, że... rejestracja trwa tylko 20 sekund?
Strona główna forum Szukaj Rejestracja
Witaj, nieznajomy!
Poprzedni 1 2 Następny
Postów: 63 Dołączył: 2009-06-25
#
Tworzenie samochodu techniką Box modeling


Witam! W moim poradaniku o tworzeniu samochodu metodą Box Modelling.

Potrzebne aplikacje:

Cytat:

- 3Ds Max 9 lub inny
- Jakiś dobry edytor graficzny np. PhotoFiltre, Adobe Photoshop, GIMP, Paint Net. Itd.
- Plany samochodu (to nie aplikacja ale też potrzebne xD)

Plany samochodu znajdziecie w google pod hasłem np. Peugeot 406 blueprints.

Ja dla tutoriala wymodeluje Peugota 406 w wersji coupe.
A więc zaczynajmy.

FOTO

Najpierw pobieramy Jakieś plany samochodu i wycinamy je aby zdjęcie z każdej perspektywy było na innym obrazku. I najlepiej jeżeli Zdjęcie z lewej będzie tych samych rozmiarów (co do piksela) co zdjęcie z prawej itd. Wystarczą zdjęcia z góry, z boku, i z przodu

FOTO

Teraz przechodzimy do 3Ds Maxa i tworzymy nową scene dla leniwych załaczyłem już gotową.
Sprawdzamy wymiary zdjęcia jeżeli jest w zdjęciu od prawej lub od lewej 837 px na 250 px ustawiamy długość (Length) na 83,7 i wysokość (Height) na 25,0. Sprawdzamy w zdjęciu z góry. Ja mam szerokość (Width) 367 px to wiadomo będzie 36,7. Można zastosować wielkości te np. 10 razy większe ale po co się z takim wielkim męczyć? Najlepiej jednak mieć dane od producenta (są na niektórych planach). Length segs ustawiamy na 1, Width segs na 1 i Height segs na 1.

FOTO

Teraz wciskamy M i przechodzimy do naszych zdjęć. Wrzucamy je wszytkie na ?kulki? ewentualnie wybierająć opcje obok zmieniamy na kwadraty.



FOTO

Zamykamy narzędzie Materials i konwetujemy nasz box do Editable Poly. Obracamy sobie kamere na prawą strone. I usuwamy góre, prawy bok i przód. Powinno to wyglądać tak jak na screenie. Następnie zaznaczamy wszystkie ściany i używamy opcji Flip.

FOTO

Teraz w odpowiedni sposób ustawiamy tekstury. Na ścianach jak widać może być problem z teksturą góry samochodu. W tym wypadku przechodzimy do Materials > Klikamy w Map obok Diffuse Color > Przechodzimy do Coordinates > I wybieramy Angle dla W na 90 stopni.

FOTO

Następnie zaznaczamy boczną ściane i z panelu Edit Geometry wybieramy Detach co powoduje odłaczenie owej ściany od Boxa.
W okienku klikamy Ok.
Następnie robimy to samo z tylną ścianą.

FOTO

Teraz staramy się bardzo dokładnie ustawić odłaczone krawędzie na środku boxa. Więc dla ułatwienia dzielimy box na 4 częsći funkcją Connect zaznaczając boczne krawedzie i klikając Connect. Wybieramy 1 linie Slide 0 i Pinch 0. Następnie staramy się bardzo dokładnie ustawić ściany na środku. (Funkcją Move)

FOTO

Powinno to wyglądać tak jak wyżej.
Kiedy już skończymy przechodzimy do obojętnie której ściany i funkcją Attach łaczymy je wszytkie ze sobą.

FOTO

W ten sposób przygotowaliśmy plany do obrysu. Teraz już łatwiejsza rzecz (przynajmniej dla mnie xD). Przechodzimy do widoku z Lewej zmieniamy go na widok z prawej i wybieramy Smooth and Highlights, robi tak z każdej strony (ale już nie zmieniamy strony). Tworzymy Boxa i ustawiamy jego wymiary mniej więcej takie jak karoseria tak jak na scrennie i wybieramy Length Segs na 10 Width Segs na 8 a Height Segs na 7.

FOTO

Teraz zaznaczamy naszego Boxa i klikamy prawym i wybieramy Object Properities i w Display Properties i dołu po lewej stronie zaznaczamy See Through. Box powinien zrobić się przeźroczysty.

FOTO

Konwertujemy naszego Boxa do Editable Poly. Właczamy Edges Faces. I wybieramy zaznaczenie Vertex. I teraz zaczynamy ustawiać tymi oto kropkami kształty samochodu ustawiamy go pół ponieważ samochody są symetryczne (nie licząc szczegółów). Kiedy brakuje nam boxa to go Extrudujemy. I pamietajcie musicie ustawić te kropki z każdej strony. Miłej Zabawy :P . Daje screena jak mi się to udało. xD


FOTO

Pozdrawiam Kusior

___________________
'Cause sometimes you just feel tired,
Feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
And just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
And not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.
Postów: 96 Dołączył: 2009-01-20
#
popraw obrazki, wrzuć na IV.PL.

___________________
Postów: 179 Dołączył: 2009-04-14
#
no tak ale na co mi auto w 3ds maxie jak nie można go wykonwertować do gta, lub nie wiem jak... wie ktoś może?
Postów: 8 Dołączył: 2009-06-15
#
Nigdy tego nie robiłem ale... wiem że zanoza odczytuje pliki 3ds, wystarczy otworzyć w zanozie i skonwertować do GTA
Postów: 63 Dołączył: 2009-06-25
#
Terminator3 napisał(a):
no tak ale na co mi auto w 3ds maxie jak nie można go wykonwertować do gta, lub nie wiem jak... wie ktoś może?


Witam! Można wyexportować do GTA wystarczy porozdzielać dodać Kolizje i jest, ale to też jest roboty z tym. Pozdrawiam

___________________
'Cause sometimes you just feel tired,
Feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
And just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
And not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.
Postów: 179 Dołączył: 2009-04-14
#
Kusior a jeśli wrzucę auto do 3ds max'a przez DFF IO to ono się psuje? bo dużo razy próbowałem coś dorobić do pojazdu i zawsze Crash (co ciekawe po zapisaniu bez zmian auta to plik który stworzył 3D max jest większy od normalnego)

P.S dużo osób z gtasite szuka tutka jak wyexportować auto do .dff przez 3Ds Max'a, bez skutku...
Postów: 63 Dołączył: 2009-06-25
#
Sprawdź tu.
EDIT: W tym poście chodzi o to że on już ma tam w tym okienku pokazane dobrze opcje zaznaczone ale nie wybrał opcji Link Hierarchy ona jest na górny pasku pod Tools obok tej strzałki.
EDIT2: Z tym rozmiarem to chyba zrobiłeś błąd w Export Scale

___________________
'Cause sometimes you just feel tired,
Feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
And just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
And not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.
Postów: 179 Dołączył: 2009-04-14
#
o wielkość chodzi o KB np. oryginalne auto waży 40KB to jak je wrzucę do maxa i wyeportuję bez zmian to on waży 48KB


P.S podałeś jakąś stronę, tyle że ja nie znam angielskiego :/
Postów: 63 Dołączył: 2009-06-25
#
Tutaj nie trzeba znać angielskiego chodzi że koleś na zdjęciu ma w okienku Zaznaczoną kolizje xD

___________________
'Cause sometimes you just feel tired,
Feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
And just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
And not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.
Postów: 179 Dołączył: 2009-04-14
#
nic nie działa, np. wrzuciłem NRG 500 do maxa warzył 194KB po wyexportowamniu waży 204KB i nie działa w SA, ciągle wyskakuje że do gta potrzebuję kolizji i muszę zaznaczyć skip coll

P.S wyexportowałem do .3ds wrzuciłem do zmodelera i

Kod:
Scene Root doesn't contain "nrg500d.dff" node. file:GTAExport.cpp line:60

nie znam się na zmodelerze wiec nie mam pojęcia co bym miał poprawić ani jak
Postów: 63 Dołączył: 2009-06-25
#
Tam masz funkcje Select COL i tam wybierz .DFF tego pojazdu i powinno być ok.

___________________
'Cause sometimes you just feel tired,
Feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
And just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
And not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.
Postów: 179 Dołączył: 2009-04-14
#
spoko, już dawno to rozgryzłem, nie myślałem że tworzenie aut w 3ds max jest takie proste :P
Postów: 18 Dołączył: 2009-07-09
#
Dopiero rozpoczynam przygodę z 3ds max'em i mam takie pytanie:
Jak dodać te własne obrazki do Materials Editor??

@down: thx Terminator
Postów: 179 Dołączył: 2009-04-14
#
Cytat:
Dopiero rozpoczynam przygodę z 3ds max'em i mam takie pytanie:
Jak dodać te własne obrazki do Materials Editor??

Klikasz M, na dole masz MAPS przy Diffuse Color klikasz na napisz None potem 2 razy w Bitmap i wybierasz teksturę (format najlepszy .bmp i .png ale dobrze może być każdy inny ponieważ DFF IO tak jakby zmienia końcówkę tekstur na .tga)

P.S jest to sposób na zwykłą tekturę (jedno warstwową, może być przezroczystą ale pod nią będzie najczęściej czarno lub droga)
Postów: 18 Dołączył: 2009-07-09
#
Cytat:
Następnie zaznaczamy boczną ściane i z panelu Edit Geometry wybieramy Detach co powoduje odłaczenie owej ściany od Boxa.

i po zrobieniu tego zamiast boku/przodu/góry samochodu mam 3 czarne ściany może źle robię usuwanie ścian: biorę FLIP klikam na ściane i daję DELETE...
Poprzedni 1 2 Następny
Zaloguj się lub zarejestruj się, żeby pisać na forum.
Created & Powered by MakG