Czy wiesz, że... możesz podsyłać newsy, artykuły, pliki i zdjęcia?
Strona główna forum Szukaj Rejestracja
Witaj, nieznajomy!
Poprzedni 1 Następny
Postów: 294 Dołączył: 2011-07-27
#
Mam problem, otóż chciałem zrobić takiego półprzeźroczystego peda, więc wyeksportowałem odpowiednią teksturę i zmniejszyłem jej przeźroczystość do połowy, po czym zapisałem nową teksturę w png. I do tej pory wszystko jest ok, ale jak dodaję tą półprzeźroczystą teksturę do txd to wygląda ona tak samo jak przed edycją, tzn. nie jest półprzeźroczysta, i w grze też nie widać różnicy. Wie ktoś co trzeba zmienić żeby było ok?
Postów: 1004 Dołączył: 2009-01-20
#
Niestety ale w przypadków pedów w ten sposób nie uzyskach półprzezroczystej tekstury.

Po za tym źle się do tego zabrałeś. Jeżeli tworzysz półprzezroczystą teksturę to najlepiej taką teksturą stworzyć w programie o nazwie Gimp lub Photoshop. Te dwa programy potrafią eksportować tekstury z odpowiednimi parametrami. Nie wiem dokładnie o co chodzi z tym ale np. raz zrobiłem taką teksturę w programie o nazwie PhotoFiltre to już ona nie działała w grze(nie pokazywała przezroczystości).

A półprzezroczystą teksturą można uzyskać nakładając np. teksturę o kolorze szarym na oryginalną teksturę z pliku TXD.
Postów: 294 Dołączył: 2011-07-27
#
Znaczy się ja właśnie robiłem to w Gimp'ie, tylko że nie tworzyłem nowej tekstury tylko ustawiłem przeźroczystość na gotowej teksturze skina z gry.

A mógłbyś dokładniej opisać jak mam to zrobić, tzn. jak mam nałożyć jedną teksturę na drugą, i czy mam to zrobić w Gimp'ie, czy już w TXD WorkShop'ie?
Postów: 1004 Dołączył: 2009-01-20
#
1. Musisz mieć dwie tekstury. Pierwszą teksturą nakładasz na model jak każdą inną i może to być dowolny obrazek.
2. Druga tekstura to tekstura w kolorze np. szarym. Taką teksturę jest najlepiej wykonać w Gimpie. Robi się to w ten sposób.

#otwórz gimpa i stwórz nowy obraz o takich samych rozmiarach jak ta pierwsza tekstura, np. 256x256px. Natomiast przestrzeń kolorów ustaw na odcienie szarości. Resztę parametrów zostaw bez mian.

http://img5.imageshack.us/img5/4517/obraz1df

#gdy zostanie stworzony pusty obraz wypełnij go kolorem szarym 808080 za pomocą narzędzia zwanego Kubek.

http://img818.imageshack.us/img818/5069/obraz2l

#gdy to zrobisz zapisz stworzony obraz pod taką samą nazwą jak ta pierwsza tekstura tylko z tą różnicą że dopisz literkę a w nazwie obrazka. Czyli, jeżeli twój pierwszy obrazek nazywa się np. poltekst1 to drugi obrazek powinien nazywać się poltekst1a. Sam obrazek możesz zapisać w dowolnym formacie np. bmp.

3. Jeżeli chodzi o przygotowanie tekstury to tyle. Teraz wystarczy taką teksturę dodać do pliku TXD. Robi się to w ten sposób.

#otwórz program o nazwie G-TXD i edytuj lub stwórz nowy plik TXD. Następnie otwórz folder do którego dodałeś wcześniej przygotowane tekstury i przeciągnij pierwszą teksturą(poltekst1) do programu. Druga tekstura(poltekst1a) zostanie dodana automatycznie do pliku TXD. Inaczej zostanie nałożona na tą pierwszą.

http://img546.imageshack.us/img546/5867/obraz3sz


#no i to tyle. Taki plik(TXD) z modelem(DFF) teraz wystarczy dodać do gry.
Postów: 294 Dołączył: 2011-07-27
#
Do punktu 3 jest wszystko dobrze, ale gdy włączam G-TXD to wyskakuje mi komunikat, że program przestał działać. Nigdy wcześniej nic nie robiłem w tym programie, posługiwałem się raczej TXD WorkShop'em. I tu pytanie czy nie da się tego zrobić w TXD WorkShopie? I czy ta szara tekstura powinna być w 32 bitach, czy nie?
Postów: 1004 Dołączył: 2009-01-20
#
Program do poprawnego działania wymaga bibliotek zwanych "net framework 2.0" i directx 9c w najnowszej wersji.

Jeżeli chodzi o TXD WorkShop to luknij do tego tematu. Krok #3.
Postów: 294 Dołączył: 2011-07-27
#
Udało się w TXD WorkShop'ie, tylko musiałem zmienić format tekstury z png na bmp. Nie wiem dlaczego, ale w png nie dało się tego zrobić, a w bmp nie było żadnych problemów. Jedynie co to ten kolor 808080 był trochę za ciemny przez co skin był całkiem niewidzialny, ale jak dałem trochę jaśniejszy odcień to wszystko już było dobrze.
Wielkie dzięki SabaruPL :D

PS: Ten Twój drugi post mógłby zostać dodany jako poradnik :)
Postów: 1004 Dołączył: 2009-01-20
#
Chociaż wiedziałem o tym że można regulować przezroczystość tekstur po przez rozjaśnienie lub zaciemnienie takiej tekstury to jakoś nie przyszło mi do głowy sprawdzić to na pedach i był pewien że się nie da. Jak to człowiek uczy się czegoś nowego codziennie.

Zapewne zauważyłeś że nie widać przez postać np. przejeżdżających samochodów. W przypadku zwykłych obiektów wystarczy dodać w pliku IDE taki parametr na końcu kodu 2098180. W przypadku pędów nie ma takiej możliwości ale może da się jakoś to inaczej ustawić kto wie.
Postów: 294 Dołączył: 2011-07-27
#
Szczerze mówiąc nie zauważyłem tego, bo peda postawiłem w miejscu gdzie pojazdów raczej nie ma (koło tego opuszczonego miasteczka na pustyni) także mi to nie przeszkadza :)
Poprzedni 1 Następny
Zaloguj się lub zarejestruj się, żeby pisać na forum.
Created & Powered by MakG